Interesują Cię lekomania ciekawostki? To wiedz, że od leków szybko się uzależnia. Są tanie, łatwo dostępne i takie „niewinne”. Alkoholowy i narkotykowy nałóg budzą potępienie społeczeństwa, ale lekomania długi czas pozostaje dla otoczenia problemem praktycznie niezauważonym. Jest to tym łatwiejsze, że lekarze przepisują tabletki niemal automatycznie. A Ty nie potrafisz się powstrzymać. Jedna pastylka, druga, potem kolejna i jeszcze następna. Medykamenty pomagają łatwiej zasnąć, poczuć się lepiej i uśmierzyć ból. Skoro pomagają, nie widzisz powodu, dla którego miałbyś dać sobie z nimi spokój. A potem – jak słynny serialowy dr House – już nie możesz przestać.
Poczytaj lekomania ciekawostki
Co to jest lekomania?
Jest to groźna choroba XXI wieku. Głównie młodzi ludzie sięgają po uderzające środki. Robią to coraz częściej i częściej, aż organizm uzależnia się w końcu od substancji lekowych. Nałóg może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków fizycznych oraz psychicznych. Dotyka przede wszystkim osób, które zmagają się z problemami natury psychicznej i w lekach poszukują odskoczni od kłopotów.
Kto choruje najczęściej?
Od leków uzależniają się zwykle osoby cierpiące na depresję, stany lękowe, nerwice, fobie, a także zmagające się z zaburzeniami odżywiania. Narażone są również osoby o niskiej samoocenie, samotne, mające problemy z normalnym funkcjonowaniem w życiu społecznym. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają głównie po leki przeciwbólowe.
Objawy lekomanii
Trudno wskazać dokładnie barierę, gdzie kończy się przyzwyczajenie do działania medykamentu, a zaczyna nałóg. Granica jest płynna. Chorzy coraz częściej sięgają po leki i zwiększają dawki, chociaż nie potrafią jednoznacznie wskazać konkretnych wskazań medycznych. Leki są brane nawet po ustąpieniu choroby. U uzależnionego wzmaga się silna potrzeba brania dalej i denerwuje się, widząc kurczące się zapasy farmaceutyczne. Pojawiają się problemy ze snem i koncentracją. Próby odstawienia leków kończą się typowymi objawami odstawienia: bólami głowy i mięśni, drgawkami, problemami z apetytem, bezsennością, czy depresją.
Przeczytałeś ciekawostki lekomania. Nie zapomnij, że długotrwałe zażywanie leków jest groźne dla zdrowia. Może prowadzić do stopniowego wyniszczania narządów wewnętrznych. Ważne, żeby rodzina chorego szybko zareagowała i znalazła pomoc wykwalifikowanych specjalistów ds. uzależnień.
Najnowsze komentarze