Astma występuje częściej u dzieci i nastolatków, ale nie musi znikać z wiekiem. Astma ma negatywny wpływ na jakość życia osób starszych. Mimo to często jest ona niedostatecznie diagnozowana i leczona.

Czy to astma, jeśli masz problemy z oddychaniem?

Trudności z oddychaniem nie są „normalną” konsekwencją starzenia się, mimo że ciało zmienia się w starszym wieku. Jeśli jesteś bardziej zdyszany niż wcześniej, nie ignoruj objawów… Duszność i brak tchu mogą być oznaką, że masz niezdiagnozowaną astmę: wiele osób z astmą nigdy nie zgłasza się do lekarza, mimo że mają problemy. Uważają, że ich objawy (duszność i kaszel) są normalne. Astma może jednak pojawić się w starszym wieku, często po źle kontrolowanej infekcji dróg oddechowych. Dwie trzecie osób starszych przyjmowanych na izbę przyjęć z powodu zaostrzenia astmy miało pogarszające się objawy już od dwóch tygodni. W miarę starzenia się astmy objawy mogą się zmieniać, a leki mogą działać inaczej.
Nie wahaj się skonsultować się z lekarzem lub pulmonologiem, jeśli cierpisz na duszności. Prawdopodobnie zaleci on czynnościowe badania oddechowe. Testy te sprawdzają, jak dobrze oddychasz (czy potrafisz napełnić płuca powietrzem, a następnie je opróżnić). Możesz nie radzić sobie tak dobrze na teście wysiłkowym, ale to normalne w starszym wieku.

Leczenie. Jak radzić sobie z astmą w starszym wieku?

Objawy astmy u osób starszych są zasadniczo takie same jak u nastolatków i dorosłych. Jednak w starszym wieku duszność może mieć charakter ciągły, a nasilenie objawów może się zmieniać.
Jeśli od zawsze chorowałeś na astmę, z wiekiem mogą pojawić się u ciebie:
a. zaostrzenie lub zmniejszenie objawów;
b. mniej skuteczne działanie leków;
c. poważniejsze działania niepożądane leku;
d. nowe czynniki wywołujące ataki astmy.
Astmę u osób starszych może zaostrzać wiele czynników, w tym choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Często konieczna będzie modyfikacja stylu życia i dostosowanie przyjmowanych leków, aby uniknąć interakcji lekowych.
Dla seniorów, leki przepisywane w leczeniu astmy mogą mieć również bardziej znaczące skutki uboczne, takie jak zwiększone tętno i drżenie związane z używaniem inhalatora.
Rolą lekarza będzie rozważenie wszystkich za i przeciw oraz zaproponowanie najlepszego leczenia. Nie wahaj się poprosić o pomoc w nauce prawidłowego korzystania z inhalatora. Gdy funkcje poznawcze pacjenta są upośledzone, korzystanie z inhalatora może być trudne. Dobra demonstracja pomaga starszej osobie prawidłowo radzić sobie z astmą.

Jak można zapobiec astmie lub pogorszyć jej przebieg u seniorów?

Aby uniknąć zachorowania na astmę w starszym wieku lub pogorszenia objawów już istniejącej choroby, możesz zrobić kilka rzeczy:
a. bądź aktywny – aktywność fizyczna utrzymuje zdrowie układu sercowo-naczyniowego i chroni płuca;
b. utrzymuj zdrową wagę – nadwaga zwiększa objawy astmy u osób starszych;
c. rzuć palenie – rzucenie palenia może zmniejszyć skutki astmy i poprawić skuteczność leków;
d. obserwuj swój nastrój – stres, niepokój i depresja pogarszają stan astmy, ponieważ są jednymi z czynników wywołujących ataki astmy.