Masaż sportowy to jedna z najbardziej powszechnych i najlepszych metod stosowanych przez fizjoterapeutów w pracy z układem ruchu sportowca
Osoby, które czynnie uprawiają sport, często narażają swój organizm na kontuzje, obciążenie. Wiąże się to nieraz z długotrwałymi przerwami od wysiłku sportowego. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie i zdecydować się na masaże.
Jaki masaż wykonywać dla osób aktywnych sportowo?
Masaż sportowy jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie. Dobierany jest na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu z pacjentem oraz po przeprowadzeniu badania.
Można wykonać go w każdym okresie cyklu treningowego, startowego a także w czasie między tymi cyklami. Wykonuje się go przede wszystkim w celu wspomożenia aktywności fizycznej, ale także w przypadku osób zawodowo uprawiających sport. Z tego rodzaju masaży nie powinny korzystać osoby nieuprawiające sportu. W rzeczywistości masaże najczęściej wykonywane są przed treningiem, a głównym celem tego zabiegu jest odpowiednie przygotowanie aparatu ruchu do intensywnego wysiłku, oraz po treningu w celu jak najszybszej regeneracji.
Główne cele masażu sportowego
- Zmniejszenie dolegliwości bólowych bezpośrednio po zawodach oraz po intensywnych treningach.
- Poprawa samopoczucia i komfortu organizmu
- Usprawnienie efektywności treningów i progresu
- Wcześniejsza profilaktyka urazów – masaż ten przyśpiesza gojenie mikrourazów.
Techniki masażu sportowego
Masaż sportowy opiera się na technikach masażu klasycznego. Masaż ten rozpoczyna się od rozgrzania mięśni przez rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie ciała. Czynności te trzeba wykonywać dość energicznie i wkładając w to więcej siły niż w przypadku np. tradycyjnego masażu.
Masaż ten bywa czasem bolesny. Jego głównym celem jest przywrócenie mięśniom odpowiedniej sprawności, poprawienie krążenia krwi oraz limfy, a także właściwe dotlenienie mięśni i skóry. W sytuacji masażu klasycznego chodzi natomiast głównie o relaksację.
Najpopularniejsze masaże sportowe to:
- podtrzymujące – wykonywany jest w przerwie w zawodach, wykonuje się go codziennie, lub w odstępie 2 dni. Pomaga usunąć z organizmu toksyny, a także zwiększa pobudzenie mięśnii i gotowość do pracy. Ma on na celu utrzymanie dobrej kondycji włókien mięśniowych między sezonem startu lub w przerwach pomiędzy treningami.
- powysiłkowy- jest to masaż restytucyjny lub też masaż regeneracyjny. Wykonywany między zawodami, zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowe
- masaż kondycyjny- ma on na celu przygotowanie sportowca do kolejnego sezonu. Jest to bardzo intensywny czas leczenia kontuzji w trakcie sezonu. Oprócz masażu kondycyjnego, stosowanych jest sporo technik i urządzeń, które mają korzystnie wpłynąć na jak najlepsze wyniki w kolejnym sezonie.
- masaż międzywysiłkowy- ten rodzaj masażu stosuje się głównie po to, aby utrzymać rozgrzane mięśnie i równocześnie rozluźnić je podczas trwania zawodów. Taki masaż bardzo korzystnie wpływa na polepszenie krążenia krwi przyspieszając przy tym przemianę materii sportowca. Masaż międzywysiłkowy jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć kolejny ciężki wysiłek, nie mając czasu na odpoczynek po poprzednim, co ma często miejsce na zawodach sportowych.
Najnowsze komentarze