Witaminy to substancje chemiczne, które nie mogą być syntetyzowane przez organizm, a są niezbędne dla zdrowia, aktywności fizycznej i codziennej, prawidłowego funkcjonowania organizmu, a więc i dla życia. Są to substancje organiczne o zróżnicowanej strukturze, które nie mogą dostarczać kalorii i których ilość jest bardzo mała w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi, z wyjątkiem pierwiastków śladowych.
Klasyfikacja witamin.
Obecnie odkryto i zdefiniowano 13 witamin. Od 1948 r. nie opisano już żadnych innych, ale mogą pojawić się następne. Są one nazywane na co najmniej dwa różne sposoby. Z jednej strony są one nazywane za pomocą liter i cyfr, czyli tak, jak zwykle znamy większość z nich, a z drugiej strony – za pomocą rozszerzonej nazwy, która może odnosić się do ich postaci chemicznej lub jednej z ich funkcji. Witaminy dzieli się na dwie grupy ze względu na sposób, w jaki są wchłaniane przez organizm. Są to witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wymagają obecności tłuszczów w naszym przewodzie pokarmowym, aby mogły być wchłonięte przez organizm i są przechowywane w wątrobie oraz innych narządach i tkankach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie wymagają obecności wody w przewodzie pokarmowym, aby mogły zostać wchłonięte. W tym przypadku nie można ich w znacznym stopniu magazyn -ować, dlatego konieczne jest ich codzienne przyjmowanie.
Źródło witamin.
Żywność jest głównym źródłem tych mikroelementów, ale żadna żywność nie zawiera wszystkich witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie ma też takiej, która nie zawierałaby ich wcale. Istnieją witaminy, które są bardziej rozpowszechnione w przyrodzie niż inne i występują w wielu pokarmach, oraz takie, które są skoncentrowane w mniejszej grupie pokarmów. Zróżnicowana i zbilansowana dieta gwarantuje prawidłowe przyswajanie tych witamin, choć ważne jest także, aby wiedzieć, które produkty spożywcze są bogate w każdą z nich.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach można znaleźć w tłustych częściach żywności (w mięsie, owocach i warzywach), olejach, maśle, produktach mlecznych i podrobach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie znajdują się zwykle w warzywach, owocach, jajach, mięsie, rybach i produktach mlecznych. Witamina D występuje w jajach i grzybach, ale można ją również łatwo uzyskać poprzez ekspozycję na światło słoneczne. Niektórzy ludzie, ze względu na ukryty problem, wiek, brak czasu lub z innych powodów, decydują się na przyjmowanie suplementów. Suplementy mogą być skutecznym substytutem składników odżywczych, których z różnych powodów nie można uzyskać z pożywienia.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie.
Witamina C lub kwas askorbinowy.
Jest ona niezbędna do wzrostu i naprawy tkanek we wszystkich częściach ciała. Jako przeciwutleniacz blokuje niektóre uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki.
Witamina B1 lub tiamina.
Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów w celu wytwarzania energii. Reguluje pracę układu nerwowego oraz przyczynia się do wzrostu i utrzymania skóry w dobrej kondycji.
Witamina B2 lub ryboflawina.
Bierze udział w transporcie tlenu, syntezie kwasów tłuszczowych i jest niezbędny do zachowania integralności skóry, błon śluzowych i prawidłowego widzenia.
Witamina B3 lub niacyna.
Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów oraz w krążeniu krwi. Bierze udział we wzroście, układzie nerwowym i dobrej kondycji skóry.
Witamina B5 lub kwas pantotenowy.
Bierze udział w przyswajaniu węglowodanów, białek i tłuszczów oraz pomaga uniknąć stresu. Przyczynia się do detoksykacji organizmu.
Witamina B6 lub pirydoksyna.
Uczestniczy w tworzeniu komórek krwi i hormonów. Bierze również udział w wytwarzaniu przeciwciał oraz w utrzymaniu równowagi sodu i potasu w organizmie.
Witamina B8 lub biotyna.
Uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, produkcji hormonów i cholesterolu. Jest również zaangażowany w układ nerwowy.
Witamina B9 lub kwas foliowy.
Bierze udział w tworzeniu komórek krwi, umożliwia namnażanie się komórek i uczestniczy w rozwoju układu nerwowego.
Witamina B12 lub cyjanokobalamina.
Niezbędny do syntezy hemoglobiny i tworzenia komórek, a także do dobrego stanu układu nerwowego. Bierze udział w syntezie DNA i RNA.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Witamina A lub retinol.
Niezbędne dla skóry, błon śluzowych i wzroku. Jest antyoksydantem i bierze udział w tworzeniu hormonów.
Witamina D lub calciferol.
Ułatwia przyswajanie białek, wapnia i fosforu. Jest zatem niezbędna dla tkanki kostnej. Jest on syntetyzowany w wyniku ekspozycji na światło słoneczne.
Witamina E lub tokoferol.
Chroni przed utlenianiem. Zapobiega nieprawidłowemu niszczeniu czerwonych krwinek. Uczestniczy w tworzeniu tkanek i płodności.
Witamina K lub fitomenadion.
Pomaga utrzymać prawidłowy system krzepnięcia krwi, zapobiegając krwotokom.
Co się dzieje, gdy występuje niedobór witamin?
Jak widać, witaminy biorą udział w różnych procesach, które są niezbędne do życia. Większość witamin pełni m.in. funkcję kofaktorów lub koenzymów w reakcjach chemicznych. Innymi słowy, są to pierwiastki niezbędne dla metabolizmu. Z tego powodu, jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi w ich poziomie (hipo- lub hiperwitaminoza) lub ich braku (awitaminoza), organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo i dojdzie do zmian. Każda witamina ma określone zalecane spożycie, które zwykle jest dość niskie i dostosowane do cech i sytuacji, takich jak płeć, wiek, ciąża lub karmienie piersią. Jednak pomimo konieczności stosowania minimalnych ilości, jeśli nie przestrzega się pełnowartościowej diety, może dojść do niedoboru witamin. Spożywanie alkoholu, tytoniu i innych środków odurzających również może prowadzić do zwiększenia niedoboru witamin.
Ponadto, niektóre witaminy są bardzo wrażliwe na warunki środowiskowe i mogą ulec inaktywacji i utracić swoją przydatność przed lub w trakcie przyjmowania. Niedobór witamin często prowadzi do osłabienia, anemii, depresji, wahań nastroju, anoreksji, problemów z układem pokarmowym itp. Bardzo ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia, która z witamin jest niedoborowa i zaproponowania odpowiedniej ilości, aby nie popełnić błędu przejścia od niedoboru do nadmiaru.
A co z nadmiarem witamin?
Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie gromadzą się w organizmie i są szybko eliminowane z moczem, dlatego zwykle nie ma poważnych problemów spowodowanych ich nadmiarem. Odnotowano jednak przypadki uszkodzenia nerek w związku z koniecznością usuwania ich nadmiaru.
- Zespół megawitaminy B6 lub hiperwitaminoza B6 może powodować neuropatię obwodową z parestezjami, ataksją i drętwieniem.
- Z kolei witaminy rozpuszczalne w tłuszczach gromadzą się w tkankach tłuszczowych i wątrobie, gdzie mogą być przekształcane w substancje toksyczne. Przedawkowanie jest zatem częstsze w przypadku tych witamin.
- Nadmiar witaminy A może hamować resorpcję kości i zwiększać ryzyko ich złamań. Objawy obejmują zwykle ból głowy, dezorientację, wymioty, ból kości i niewyraźne widzenie.
- W przypadku witaminy D może ona prowadzić do hiperkalcemii, której objawy są podobne do objawów zbyt dużej ilości wapnia, tj. osłabienie, zmęczenie i nudności.
Najnowsze komentarze