Ból pleców dotknie w tym roku miliony Polaków, a szacunki mówią, że około 80% z nas doświadczy bólu pleców w swoim życiu.  Dla niektórych ból może być rozdzierający, nie do wytrzymania. Dla innych- „tylko” przeszkadzać w normalnym życiu.

Ból pleców może być spowodowany dużą liczbą różnych urazów lub schorzeń, co sprawia, że ​​postawienie właściwej diagnozy jest trudne i krytycznie ważne.  Ból pleców, który występuje z innymi objawami, takimi jak gorączka i dreszcze, silny ból brzucha lub problemy z pęcherzem i jelitami, może wskazywać na poważny stan zagrożenia zdrowia i powinien zostać natychmiast oceniony przez lekarz -a.

Problemy mięśniowo-szkieletowe są częstsze u osób prowadzących siedzący tryb życia.  Osoby o wyższym poziomie sprawności fizycznej na ogół mają silniejsze mięśnie pleców, nóg i brzucha, które wspierają plecy.  Być może najważniejszym czynnikiem ryzyka jest otyłość.  Wysiłek związany z noszeniem nadwagi może znacznie przyczynić się do bólu pleców.  Regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta mogą pomóc kontrolować otyłość i zmniejszyć częstotliwość epizodów bólu pleców.

Istnieje wiele schorzeń, które mogą powodować ból pleców, innych niż napięcia mięśniowo-szkieletowe.  Między innymi:

  • Artretyzm, choroba powodująca stan zapalny stawów.  Trzy rodzaje zapalenia stawów, które wpływają na kręgosłup to choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
  • Przepuklina krążka lub pęknięcie krążka występuje, gdy twarda zewnętrzna powłoka krążków, okrągłe kawałki tkanki łącznej, które amortyzują kręgi, są uszkodzone.  Te dyski mogą przeciekać, podrażniając pobliskie nerwy.  Przepuklina dysku może powodować ciężką rwę kulszową, nerwoból promieniujący w dół nogi.
  • Zwężenie kręgosłupa to stan, w którym kanał kręgowy zwęża się, uciskając nerwy wewnątrz.  Często jest to spowodowane ostrogami kostnymi, które są wynikiem choroby zwyrodnieniowej stawów.  Ucisk nerwów może prowadzić do bólu, drętwienia nóg i utraty kontroli nad pęcherzem lub jelitami.
  • Kręgozmyk to stan, w którym kręgi ześlizgują się z miejsca.  Gdy kręgosłup próbuje się ustabilizować, stawy między zsuniętym kręgiem a sąsiednimi kręgami mogą się powiększyć.  Może to szczypać nerwy, powodując ból krzyża i silny ból nóg z powodu rwy kulszowej.
  • Złamania kręgów mogą być spowodowane urazem lub osteoporozą, chorobą, w której kości stają się kruche.
  • Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego to proces starzenia, w którym krążki międzykręgowe z czasem ulegają rozpadowi.