Kukurydza gnieciona, jest cenionym dodatkiem paszowym, chętnie stosowanym podczas żywienia zwierząt. Zawarta w nim skrobia, daje uczucie sytości i napełnienia. Jest wysokokaloryczna, a magnez, żelazo i sód, pozwala dostarczyć zwierzętom niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych.

Kukurydza, choć jest bardzo popularna, nie powinna być podawana w dużych ilościach. Może doprowadzić do otłuszczenia zwierząt, przez co spadnie ich wartość. Podając kukurydze, warto zatem wymieszać ją z podstawową paszą, oraz podawać zwierzętom z umiarem.

Kukurydza w diecie kur. Zalety zastosowania dodatku paszowego.

Ziarno kukurydzy szczególnie polecane jest do żywienia kur. Jest kaloryczne, smaczne, przez co kury chętniej pobierają ten dodatek, świetnie uzupełniają wszelkie niedobory, oraz zaspokajają potrzeby zwierząt na składniki odżywczych. Głównym powodem, dla którego podaje się kukurydze, jest zawarty w ziarnach barwnik. Regularne przyjmowanie go sprawi, że tuszka będzie miała charakterystyczny, lekko żółty kolor, zaś żółtko jaja kurzego, będzie miało intensywniejszy kolor. Z pewnością, korzystnie wpłynie to na cenę, oraz zmniejszy koszt utrzymania zwierząt.

Dla jakich zwierząt można podawać gniecione ziarno kukurydzy?

Ten rodzaj kukurydzy świetnie sprawdzi się jako dodatek paszowy dla trzody chlewnej i cieląt. Podczas żucia, u cieląt wzmacniają się mięśnie żwacza, oraz układ pokarmowy, a wszystko za sprawą fermentacji, jaka zachodzi podczas spożywania kukurydzy. Kukurydza jest też dobrym wyborem w przypadku krów mlecznych. Za sprawą dużej zawartości łatwo przyswajalnego białka roślinnego, zwiększa się laktacja, co ma wpływ na zwiększenie dochodów. Zalety te sprawiają, że coraz więcej hodowców, decyduje się na wprowadzenie właśnie tego dodatku paszowego u swoich zwierząt.

Trwałość i sposób przechowywania kukurydzy.

Kukurydza niestety nie jest trwałym dodatek, w ponadto, jest podatna na zawilgocenie. Dość szybko, może dojść do rozwoju pleśni i grzyba na ziarnach, co może doprowadzić do silnego zatrucia układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt. W celu zmniejszenia ryzyka zepsucia się pokarmu, zaleca się przechowywanie kukurydzy w specjalnych silosach, które zostały wyposażone w wentylację. Regulowana jest w nich temperatura, ale przede wszystkim poziom wilgotności, uniemożliwiając popsucia się ziaren. Drugim, równie skutecznym, jednak wymagającym sposobem na przechowywanie kukurydzy jest przechowywanie jej w magazynach, Muszą być one całkowicie płaskie, przewiewne i suche. Konieczne jest częste przemieszanie ziaren, a najlepiej przerzucenie tych znajdujących się na samym spodzie na wierzch, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Magazyn należy regularnie wietrzyć, a w razie konieczności, nawet ogrzewać, co może powodować zwiększenie kosztów karmienia zwierząt.

Aby uniknąć chorób u zwierząt, należy pamiętać o regularnym usuwaniu niezjedzonych resztek pokarmu z boksów.