Zaczynając przygodę z trenowaniem warto uzmysłowić sobie fakt, jak bardzo mięśnie brzucha są ważne dla codziennego funkcjonowania. Skoro są to mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej pozycji całego ciała jak i narządu równowagi, to brzuch i jego mięśnie są używane codziennie – przy każdej, nawet najbanalniejszej czynności. Świadomość pracy własnego ciała przed rozpoczęciem jest krokiem do sukcesu, ponieważ świadomość ciała zwiększa efektywność wysiłku oraz zapobiega kontuzjom. Wystarczy tylko wczuć się w pracę brzucha, połączyć to z prawidłowym torem oddychania – brzmi prosto? To tylko kilka czynności, by cieszyć się prawidłową sylwetką. Poniżej kilka rad, jakie ćwiczenia wybrać jeśli jesteś osobą zaczynającą podróż do zgrabnej sylwetki.

Jak przygotować się przed właściwymi ćwiczeniami na mięśnie brzucha?

Zanim przystąpisz do właściwego treningu poświęconego mięśniom brzucha, warto na początku skupić się na wyrobieniu właściwego toru oddychania, jakim jest tor dolnożebrowy. On pozwoli zmagać się ze wszystkimi ćwiczeniami aplikowanymi bezpośrednio na mięśnie brzucha. Najważniejsze jest to, by podczas tego oddechu otwierały się dolne żebra. Należy ułożyć swoje dłonie na wysokości ostatnich żeber i oddychać. Jeśli Twoje dłonie otwierają się i zamykają, to jest prawidłowe. Jeśli unosi się Twoja klatka piersiowa w pobliżu obojczyka, musisz koniecznie to zmienić. Podejmowanie dużej ilości prób jest gwarancją osiągnięcia sukcesu.

Mięśnie brzucha dla początkujących – zacznij od porządnej rozgrzewki!

Jak przed każdym treningiem, tak też przed wykonaniem ćwiczenia na mięśnie brzucha dla początkujących jest ważna i niezbędna odpowiednia rozgrzewka. Jest to czynność, która musi być wykonywana globalnie – całe ciało musi podnieść swoją temperaturę. W zależności od tego, w jakiej pozycji będą wykonywane ćwiczenia na brzuch, można rozgrzać także dłonie lub stopy.

Przykładowe, początkowe ćwiczenia – jak się nie zniechęcić?

Najważniejszym aspektem przy wykonywaniu wszystkich ćwiczeń to zaangażowanie i motywacja. Dzięki tym dwóm cechom można osiągnąć swój cel, ponieważ nic nie przychodzi od razu.

Ćwiczenia w leżeniu na plecach
Najłatwiejsze z punktu widzenia osoby ćwiczącej – leżenie tyłem z ugiętymi kolanami. Właściwym ruchem, jaki trzeba wykonywać, by zaangażować mięśnie brzucha to skłony – do kolan, następnie do prawej i lewej strony. Angażuje to z jednakową intensywnością każdą stronę brzucha – mięsień prosty brzucha oraz skośne. Proste ćwiczenie, które pozwoli wykiełkować Twojej systematyczności.