Liczne badania zwracają uwagę na konsekwencje zdrowotne diety bogatej w tłuszcze lub tłustej żywności. Twierdzą, że mogą one powodować problemy sercowo-naczyniowe, otyłość lub nadwagę oraz inne patologie. Co to jest tłuszcz?
Tłuszcz jest składnikiem odżywczym, który wchodzi w skład naszej diety. Nasz organizm potrzebuje tłuszczu, aby uzyskać część dziennej energii oraz jako źródła ciepła. Jest ona również ważna dla poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Jednak nie wszystkie tłuszcze pochodzące z naszej diety są takie same.

Rodzaje tłuszczów.

Tłuszcze nasycone.

Pod względem strukturalnym nasycone kwasy tłuszczowe nie posiadają wiązań podwójnych pomiędzy poszczególnymi atomami węgla. W temperaturze pokojowej tłuszcze te mają często postać stałą. Są one obecne w takich produktach, jak masło, olej palmowy i kokosowy, ser i tłuste (czerwone) mięso. Kiełbasy zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych.

Tłuszcze nienasycone.

Istnieją również tłuszcze nienasycone, w których łańcuch kwasu tłuszczowego zawiera co najmniej jedno wiązanie podwójne. Te nienasycone kwasy tłuszczowe dzielą się na jednonienasycone (oliwa z oliwek ma tylko jedno wiązanie podwójne) i wielonienasycone (oleje roślinne, takie jak słonecznikowy, kukurydziany i sojowy, a także orzechy i inne suszone owoce oraz tłuste ryby itp. Tłuszcze nienasycone są płynne w temperaturze pokojowej.

A czym są tłuszcze trans? Są one rodzajem nienasyconego kwasu tłuszczowego występującego w przetworzonej żywności, którego zbyt duża ilość może być szkodliwa dla organizmu. Znajdują się one głównie w produktach przemysłowych, które zostały poddane uwodornieniu. Tłuszcze trans występują w tłuszczach roślinnych, niektórych margarynach, krakersach i ciastkach, przekąskach i innych produktach wytwarzanych lub smażonych z wykorzystaniem częściowo uwodornionych olejów. Zaleca się zastąpienie tłuszczów trans takimi olejami, jak: rzepakowy, z oliwek, krokoszowy, sezamowy i słonecznikowy. Oczywiście, spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu zwiększa ryzyko nadwagi.
Należy pamiętać, że tłuszcz ma dwa razy więcej kalorii niż białko czy cukry. Kwasy tłuszczowe trans zwiększają stężenie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) we krwi i zmniejszają stężenie lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), potocznie zwanych „dobrym cholesterolem”, co prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Kwasy tłuszczowe trans są stosowane w różnych produktach spożywczych do utrwalania tłuszczów. Ten rodzaj tłuszczu sprzyja zachowaniu świeżości, nadaje teksturę i poprawia stabilność.

Jakie są konsekwencje nadmiernego spożywania tłustych pokarmów?

Odpowiednia i zbilansowana dieta poprawia jakość naszego życia i stan zdrowia, dlatego powinniśmy stosować dietę zrównoważoną pod względem zawartości tłuszczu, normokaloryczną, ubogą w sól i rafinowane węglowodany, bogatą w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Najwięcej tłuszczów trans zawierają produkty pieczone, takie jak herbatniki, ciastka przemysłowe, dania gotowe, przekąski i produkty smażone, takie jak chipsy, kukurydza i inne przekąski, a także lody, kremy i koktajle mleczne.

Kwasy tłuszczowe trans wydają się zwiększać ryzyko choroby wieńcowej serca bardziej niż jakikolwiek inny makroskładnik odżywczy. Kwasy tłuszczowe trans są wchłaniane przez przewód pokarmowy i przechodzą do krwi. Wchodzą one w skład błon komórkowych, które tracą swoją elastyczność i płynność, przez co cholesterol nie może związać się z błoną i pozostaje wolny, zwiększając stężenie cholesterolu we krwi. Zwiększają one również powstawanie estrów cholesterolu, które są odpowiedzialne za rozwój miażdżycy.

 

Zależność między cholesterolem a tłuszczami.

Jednym z efektów działania kwasów tłuszczowych trans jest zatem zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego, zwłaszcza cholesterolu LDL („złego cholesterolu”), przy jednoczesnym obniżeniu stężenia cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu). Spożycie kwasów tłuszczowych trans jest gorsze niż spożycie tłuszczów nasyconych i innych rodzajów tłuszczów nienasyconych, ponieważ tworzą one dwukrotnie większą ilość cholesterolu LDL. Ponadto kwasy tłuszczowe trans zwiększają poziom trójglicerydów we krwi, a wzrost ten wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Problemy zdrowotne związane z jedzeniem tłustych potraw.

Choroby układu sercowo-naczyniowego.

Tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu LDL (złego). Wysoki poziom cholesterolu LDL zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Nadwaga i otyłość.

Wiele potraw o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak pizza, pieczywo i potrawy smażone, zawiera dużo tłuszczów nasyconych. Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu zwiększa poziom kalorii i powoduje wzrost masy ciała. Niektóre osoby z nadwagą mogą cierpieć na zespół obturacyjnego bezdechu sennego, zaburzenie charakteryzujące się wstrzymaniem oddechu na kilka sekund podczas snu.

Zmiana mikrobioty (dysbioza).

Niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze wpływa na bakterie w naszych jelitach, zaburzając trawienie błonnika. Zadaniem tych bakterii jest ochrona przed zaburzeniami trawienia, a także działanie przeciwzapalne, które może prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak zapalenie, cukrzyca, a nawet choroba Parkinsona. Zaburzenia naszej mikrobioty mogą prowadzić do takich zaburzeń, jak zespół jelita drażliwego czy podwyższony poziom cholesterolu.

Cukrzyca typu 2.

Tłuste jedzenie i picie słodzonych napojów zwiększa ryzyko otyłości ze względu na większą ilość kalorii, a także może prowadzić do wzrostu stężenia glukozy we krwi i nadciśnienia.

Upośledzenie funkcji poznawczych.

Podwyższone ciśnienie krwi i nadwaga uszkadzają strukturę mózgu. Mogą wystąpić problemy z uwagą i pamięcią, brakiem rozumienia itp.

Zaburzenia żołądka i jelit.

Tłuszcz może powodować spowolnienie ruchów żołądka, zmiany w funkcjonowaniu jelit itp. Tłuszcz jest trawiony wolniej, ponieważ wymaga większej ilości enzymów i soków trawiennych, dlatego żołądek czasami reaguje zapaleniem lub wydzielaniem dużej ilości gazów. Zbyt duża ilość tłuszczu może powodować biegunkę.

Problemy skórne.

Trądzik jest powszechny u osób, które stosują dietę bogatą w tłuszcze i cukry.

Diety wysokobiałkowe.

Obecnie panuje tendencja do stosowania diet wysokobiałkowych w celu utraty wagi lub zwiększenia masy mięśniowej. Dieta wysokobiałkowa jest dietą powodującą obniżenie pH w organizmie, czyli kwasicę, która może prowadzić do zagrożeń dla zdrowia, wpływając na funkcje neuronów, układu krążenia, układu oddechowego i metabolizmu. Dlatego też zbyt duża ilość białka nie jest korzystna dla naszego zdrowia.

Suplementy białkowe nie są złe, o ile utrzymywana jest zrównoważona dieta, a ich spożycie jest wartościowe. Właściwe planowanie diety powinno odbywać się bez przekraczania zdrowych limitów. Owoce, warzywa i produkty mleczne są niezbędne w diecie ze względu na ich zdolność do neutralizowania kwasowości i bycia naturalnymi przeciwutleniaczami. Suplementy zawierające probiotyki i odpowiednią ilość błonnika mogą poprawić zdrowie jelit, równoważąc mikrobiotę jelitową i poprawiając trawienie oraz wchłanianie witamin i innych składników odżywczych.